Контактна інформація

Люди — це наш основний актив. Ми доклали величезних зусиль, що б в нашій команді працювали кращі професіонали, які дійсно люблять свою справу.

icon_widget_image +38 (073) 332-73-33 +38 (096) 661-31-01 icon_widget_image Пн-Пт 9:00 - 18:00 Сб-Нд - Вихідний icon_widget_image service@monolitteplo.com.ua vyd.a.i@ukr.net icon_widget_image 03169 Україна, м. Київ, вулиця Ватутіна, 50

Автономне опалення будинку. З чого почати…

Ви зважилися на встановлення автономного опалення в своєму будинку? Що ж потрібно знати, щоб уникнути проблем при експлуатації та не платити зайвого. Давайте розбиратися …

Почнемо з котлів для автономних систем опалення.

Сучасне індивідуальне житлове будівництво в переважній більшості випадків передбачає установку власної системи теплопостачання. Незважаючи на досить високу вартість інженерного обладнання (витрати на його придбання і монтаж досягають 20-30%, а безпосередньо опалювального обладнання — 10-15% від усієї кошторисної вартості будівництва), власники заміських будинків все охочіше погоджуються на монтаж сучасної індивідуальної системи теплопостачання з використанням пелетного обладнання.

Не тількі в Європі, але й в нашій країні, де частка опалення централізованими котельнями становить 60%, поширеність індивідуальних систем опалення все ж висока і має тенденцію до зростання.

За енергетичною ефективністю індивідуальне опалення на базі сучасного високотехнологічного побутового котла майже в 2 рази перевершує районну котельню, а при грамотному використанні автоматики для управління системою опалення цей показник може бути і перевищено.

Переваги автономного теплопостачання
  • Виключається «сезонна залежність» від централізованих тепломереж. Адже автономне опалення приватного будинку дозволяє в будь-який час року підтримувати в приміщеннях ту температуру повітря, яка найбільш за все відповідає потребам конкретної людини.
  • Скорочуються втрати тепла при передачі теплоносія. Це обумовлено тим, що індивідуальне опалення характеризується малою довжиною інженерних комунікацій, якісної герметизацією трубопроводів. А якщо вже й виникають якісь проблеми приватного теплопостачання, то вони вирішуються досить швидко, так як заміна і ремонт систем опалення такого рівня не представляє складності.
  • Оптимізуються витрати на придбання та обслуговування обладнання.
Види енергоносіїв для опалювальних систем

Отже, щоб забезпечити будинок теплом, потрібні: система управління, опалювальні прилади, трубопроводи, регулююча арматура, насос, розширювальний бак. Зупинимося на головних критеріях при виборі котла. І це перш за все паливо, на якому буде працювати котел. Найпоширенішими енергоносіями є:

  • тверде паливо (вугілля, торф, пелети та ін.);
  • рідке паливо (дизельне паливо, мазут та ін.);
  • природний газ (у тому числі і біогаз);
  • електрична енергія;
  • інші джерела енергії.

Вибір за вами і вашими можливостями:

Якщо у Вас є можливість приєднатися до магістралі природного газу, то необхідний газовий котел. Якщо поки газова магістраль не підведено, але в найближчому майбутньому підведення заплановано, то для опалення будинку необхідно використовуати двопаливний комбінований котел здатний працювати на газу або твердому паливі по черзі. Деякі моделі комбінованих котлів, крім газу і солярки, можуть працювати також на електриці, дровах і вугіллі.
Якщо Ви будуєте будинок в місці, де не передбачається газової магістралі, але немає проблем з твердим паливом, то незамінний твердопаливний котел.
Якщо до будинку підведена електрика яка має необхідну потужність для опалення, то Вам підійде електричний котел.
Коли з дешевими дровами важко і будинок віддалений від газових і електрокомунікацій, доведеться вибрати рідкопаливний котел, який працює на дизельному паливі (солярці).

Опалювальні системи на твердому паливі

Ситуації, в яких найбільш доцільно — в будинках, які не підключені до газопроводу або лінії електропередач. Твердопаливний котел опалення може працювати на бурому або чорному вугіллі, трісці, коксі, пресованих паливних брикетах і, нарешті, пеллетах.

Класифікація твердопаливних котлів:
  • котли, які здатні працювати на різному паливі (будучи універсальними, вони, проте, забезпечують відносно невисокий КПД);
  • котли, в яких можна спалювати лише один вид палива (це обмеження в більшості випадків компенсується набагато більш високим КПД);
  • піролізні котли.

В піролізних котлах спалюється не тільки тверде паливо — дрова — але і газ, який виділяється з деревини під впливом високої температури. Сажа і попіл в результаті такого згоряння майже не утворюються, при цьому КПД системи твердопаливного опалення досягає 85%. Однак, на відміну від звичайних твердопаливних котлів, піролізному котлу потрібна електрика для роботи системи автоматики.

Найбільш сучасними можуть бути визнані котли, що працюють на пелетах. Це паливо являє собою гранули, одержувані шляхом пресування відходів деревообробних виробництв. Багато різновидів пелетних твердопаливних котлів опалення здатні тиждень і більше працювати без втручання людини. КПД описуваного обладнання, що особливо важливо, досягає 90%. Сучасні твердопаливні котли, які спалюють пелети і оснащені автоматичною подачею палива можуть працювати в автономному режимі кілька діб. Ще один спосіб знизити споживання палива і збільшити КПД такої системи — використовувати теплові акумулятори, які представляють собою накопичувальні ємності великої місткості, рідина з яких нагрівається в процесі спалювання палива, а потім віддає тепло під час циркуляції по опалювальній системі. Завдяки великому обсягу дана система забезпечує підтримання оптимальної температури в приміщенні навіть в той момент, коли не відбувається згоряння палива.

Переваги систем опалення заміських будинків, які працюють на твердому паливі
  • відносно невисока вартість;
  • автономність, яка проявляється в незалежності від централізованої подачі газу та електроенергії;
  • тривалий термін надійної експлуатації;
  • загальнодоступність і невисока ціна палива;
  • надійність і незалежність від подачі електроенергії.
У твердопаливного опалення, однак, є і недоліки

Необхідно брати до уваги при виборі системи:

  • відносно невисоку ефективність спалювання твердого палива (цей недолік особливо яскраво проявляється при порівнянні з системами опалення заміського будинку, що працюють на газі або «солярці»);
  • необхідність в окремому приміщенні, в якому буде складуватися паливо;
  • значну трудомісткість догляду за системою;
  • необхідність регулярного контролю роботи твердопаливного котла опалення.

Опалювальні системи на рідкому паливі

Опалювальні системи на рідкому паливі мають відмінні показники (деякі котли мають КПД близько 89%), досить економічні, можуть тривалий час працювати в автономному режимі. Часто подібні системи опалення встановлюють в сучасних котеджних селищах, куди ще не проведено магістральний природний газ і лінії електропередач не дозволяють підключити потужне електрообладнання.

Цілком природно, що така система опалення не може бути застосована в сучасній квартирі. Жодна проектна організація не дозволить Вам встановити в квартирі ємності для палива. Рідкопаливні котли, що працюють на солярці, гасі або навіть відпрацьованому автомобільному маслі, відрізняють високим КПД, повна автоматизація процесів спалювання палива (для рідкопаливного котла особливо важливий вибір системи управління, оскільки витрата палива при абсолютно однакових котлах, але різних системах управління може відрізнятися в два і більше разів) і для більшості сучасних моделей — можливість швидкого переходу на газ.

Крім того, на відміну від газових котлів, для їх установки не потрібно оформлення дозвільних документів, однак доведеться забезпечити протипожежну і екологічну безпеку, а також подбати про майданчик для розміщення паливних ємностей. До числа недоліків цих систем опалення заміського будинку можна віднести необходимо регулярних чисток, а також відносно високу вартість обладнання та дизпалива.

Конструкція рідкопаливних котлів:
  • топка- в ній відбувається згорання дизельного палива (більше відомого багатьом співвітчизникам як «солярка»), змішаного з повітрям;
  • горєлка — призначена для механічного перемішування дизпалива з повітрям і подальшої подачі паливо-повітряної суміші в топку. У дизельних котлах опалення використовуються лише вентиляторні, або наддувні, пальники;
  • автоматика управління — необхідна для підтримки заданої температури теплоносія на виході з дизельного котла, а також аварійного відключення його пальника при перевищенні максимально допустимої температури.

Найчастіше в якості енергоносія застосовується дизельне паливо. Воно досить прийнятно за ціною, його легко зберігати. Варто пам’ятати, що дизельне паливо за якістю має відповідати ГОСТ 305-82. Гарантійний термін зберігання даного виду палива з моменту виробництва становить 5 років. Умови зберігання даного палива повинні відповідати вимогам ГОСТ 1510-84. Саме від умов зберігання палива буде залежати його якість і якість роботи всієї опалювальної системи.

Переваги опалювальної системи на рідкому паливі

В першу чергу слід відзначити високу потужність використовуваного обладнання, завдяки якій воно може застосовуватися для опалення великих котеджів. Уваги заслуговує і високий КПД дизельних котлів. Споживачі високо оцінили зручність їх експлуатації, яке пояснюється наявністю автоматики і можливістю регулювати температуру без участі людини. При необхідності дизельний котел опалення може бути переналаштувати на роботу з природним газом. Відзначимо й те, що обігрів приміщень з використанням «солярки» значно дешевше, ніж, наприклад, використання систем, що працюють на електриці.

Недоліки опалювальної системи на рідкому паливі

Для його організації необхідно окреме приміщення з витяжкою, в якому буде встановлено котел. Вентиляторні пальники, що входять в конструкцію котлів, при роботі досить сильно шумлять. При низькій температурі навколишнього повітря паливопровід, за яким дизельне паливо надходить з бака в котел, повинен підігріватися — температура «солярки» не повинна опускатися нижче +5°С. Недотримання цієї умови може призвести до підвищення в’язкості палива, що, в свою чергу, може викликати забивання фільтрів і аварійну зупинку дизельного котла опалення.

Газові опалювальні системи

Газ зараз є найбільш дешевим видом палива. Газові котли, відрізняються високим ступенем автоматизації, хорошими екологічними показниками, низькими експлуатаційними витратами, найбільш поширені в центральних газифікованих регіонах країни.

Опалення зрідженим газом є своєрідною альтернативою твердому і рідкому паливу. Ефективність такого опалення дуже висока, але і витратна частина в декілька разів може перевищувати вартість придбання та монтажу стандартної системи опалення на твердому паливі. Справа в тому, що подібні системи опалення вимагають обов’язкової реєстрації. Подібні роботи краще довіряти тим підприємствам, які готові надати Вам весь комплекс робіт «під ключ» — починаючи від розробки і узгодження проекту і закінчуючи монтажем обладнання і пуском його в експлуатацію.

Практика показала, що подібні проекти теплопостачання мають досить короткий термін окупності в порівнянні з опаленням твердим або традиційним рідким паливом.

Газові котли на зрідженому газі мають наступні основні параметри:
  • Важливим параметром обладнання на скрапленому балонному газі є мінімальний тиск газу, необхідне для успішної роботи. Відмінним показником для експлуатації є тиск, що дорівнює 3-4 мбар.
  • Для надійного опалення всього будинку раціональніше використовувати групу від шести до десяти балонів зрідженого газу. Дане рішення дозволить значно збільшити період заміни балонів. Для зниження тиску газу, що подається в котел, необхідно встановити в момент підключення балонів газовий редуктор.
  • Газові котли на зрідженому газі повинні мати високий КПД. Звичайно, цей критерій є важливим і при роботі мережевого газу, але при використанні скрапленого газу високий КПД набуває особливої ​​важливості, так як низький коефіцієнт корисної дії при роботі балонного газу є економічно недоцільним. Таким чином, сучасні котли на зрідженому газі мають показник КПД до 90 — 95%.
  • Переходячи на скраплений газ, слід замінити стандартні форсунки спеціальними, які мають менший діаметр. Деякі виробники продають такі форсунки разом з котлами, але в разі відсутності необхідних комплектуючих, їх можна придбати окремо.
Газові котлів на зрідженому газі володіють гідністю

Газові котлів на зрідженому газі володіють якістю, яка полягає в постійному тиску на вході пальника і низькому вмісті сірчистих сполучень в порівнянні з котлами на природному газі. Такі переваги значно збільшують терміни експлуатації котлів. Біогаз є альтернативним, досить новим видом палива, яке виходить в результаті переробки органічних відходів. У сільськогосподарських районах подібні установки успішно конкурують з магістральним газом. Природно, що для приватного будинку наявність такої установки справа украй невигідна. Але ось для невеликого фермерського господарства подібне рішення дозволить не тільки значно скоротити витрати на опалення, але і зробить незалежним від коливання цін на енергоносії.

Якщо біогаз прийнятний для сільської місцевості, то в міських умовах більш дешевих енергоносіїв ніж природний газ просто не існує. Найдешевший на сьогоднішній день і безпечний (якщо дотримуватися правил) вид палива — магістральний газ.

Магістральний газ звільняє Вас від необхідності запасати паливо і, в порівнянні з іншими видами палива, набагато чистіше. Всі газові котли не так сильно піддаються корозії, як при спалюванні інших видів палива, менше забруднюються сажею. Для них не потрібно запасати паливо про запас, а значить, не потрібні додаткові площі під склад палива в будинку або біля нього. КПД у газових котлів може доходити до 110%.

Всі котли працюють на газі прийнято умовно розділяти на:
  • Підлогові газові котли з атмосферним пальником;
  • Настінні газові котли;
  • Підлогові комбіновані котли з вентиляторної пальником.

Електричне опалення

Монтаж електричного опалення забезпечує такі переваги, як можливість точного регулювання потужності, безшумність, надійність, довговічність, нарешті, відсутність необхідності в котельні і димоході. Основними недоліками є висока вартість електроенергії і пряма залежність від її поставок. Електричне опалення дуже часто використовують або як допоміжне джерело тепла (теплі підлоги, ІЧ-обігрів), або використовують в умовах де немає можливості використовувати інше джерело енергії. Великого поширення набули електричні котли для опалення будинку. Їх установка є оптимальним рішенням у разі, якщо площа житла невелика.

Недоліки у електричного опалення.

Одним з них є необхідність підведення до будинку електричної лінії високої потужності, що вдається зробити далеко не завжди. Ще одним істотним мінусом електричного опалення є його витратність. Один із способів скоротити витрати при використанні електричних котлів: використання багатотарифного лічильника електроенергії і накопичувача тепла (теплового акумулятора). Принцип роботи подібної системи досить простий: нагрів накопичувачів (акумуляторів) тепла відбувається в нічний час, коли тариф на електроенергію найнижчий. Потім, протягом дня опалення відбувається за рахунок накопиченої теплової енергії, а основна опалювальна система включається тільки тоді, коли акумулятори вичерпують свої запаси.

Системи доставки теплоносія до радіаторів опалення:
  • однотрубна система подачі теплоносія;
  • двотрубна система подачі теплоносія;
  • комбінована система.
Однотрубна система подачі теплоносія

В однотрубній системі опалювальні прилади приєднуються один до одного послідовно, тобто теплоносій послідовно проходить всі прилади і тільки потім повертається до котла. Буває вертикальна, як в більшості багатоповерхових будинках і горизонтальною, коли система охоплює опалювальні прилади на одному поверсі. Однотрубна система популярна при влаштуванні опалення в багатоквартирних багатоповерхових будівлях, оскільки вона вимагає меншу кількість труб у порівнянні з двотрубними системами. Іншою перевагою системи є її гідравлічна стійкість, що означає, що при зміні витрати води у всій системі, кількість води в кожній батареї зміниться однаково.

Великим недоліком даної системи є складність її розрахунку. Якщо допустити помилку при розрахунку опалювальних елементів, то виправити її наслідки буде складно, оскільки зміна параметрів однієї батареї сильно впливає на роботу всіх інших батарей. Другий недолік — підвищений гідравлічний опір. Так само немає можливості індивідуально регулювати температуру радіатора.

Двотрубна система подачі теплоносія

Двотрубна система в порівнянні з однотрубної складніше і більш металоємна, тому її не використовують при влаштуванні багатоповерхових будівель. Однак при опаленні індивідуальних будинків ця система може бути краще однотрубної. Перевагами двотрубної системи є менший гідравлічний опір і можливість щодо незалежної настройки окремих приміщень.

Переходячи на автономне опалення, потрібно вибрати не тільки котел, а цілий комплекс інженерних рішень, що дозволяють добитися необхідного рівня комфорту. Саме комфорт стає найважливішим критерієм при виборі системи опалення. Ефективність і економічність роботи всієї системи опалення буде прямо залежати від злагодженої роботи всіх її складових частин.

Додаткове обладнання, радіатори і автоматика управління

До даткового обладнання, яке може знадобитися вам для облаштування автономної системи опалення можна віднести спеціальні газоаналізатори, які не тільки своєчасно зможуть виявити витік газу, але і перекрити автоматично газопровід. Вибір необхідно зробити на стадії роботи над проектом газопостачання, так як всі дані, в тому числі і найменування обраного котла, його заводський номер в обов’язковому порядку вписуються в проектну документацію. Особливу увагу приділіть вентилям, які будуть встановлені не тільки на воду, але і на газ. Від цього багато в чому залежить не тільки довговічність роботи обладнання, а й безпеку. Неякісний вентиль може привести до витоку теплоносія з системи опалення і тим самим привести до поломки дорогого устаткування. В результаті нестачі теплоносія може статися перегрів котла (не варто думати, що «розумна» автоматика завжди зможе вберегти обладнання від подібних неприємностей), багато циркуляційні насоси не розраховані на роботу «в суху», без теплоносія.

Вибір радіаторів — це так само відповідальний момент. Зверніть увагу не тільки на дизайн, але і на потужність радіаторів і їх технічні характеристики. Від цього багато в чому буде залежати швидкість прогрівання Вашого приміщення.

Особливу увагу приділіть підбору автоматики для управління системою опалення — від цього залежить комфорт і економічність використання системи.

Фахівці компанії «Моноліт Тепло» Київ допоможуть Вам правильно підібрати, а також змонтувати систему опалення, знайдуть прийнятне рішення по ціні.

Задавайте будь-які Ваші запитання, консультація по телефону абсолютно безкоштовна, або скористайтеся формою «Зворотній зв’язок»

Ви залишитеся задоволені, співпрацюючи з нами!